S pomocí dotace NZÚ light lze FVE pořídit již za 1 korunu.
S dotací NZÚ light lze pořídit FVE za 1 Kč.
Ikona
Náš e-shop
Ikona
Nezávazná poptávka
Ikona
Konfigurovat fotovoltaiku
E-shop Etcon
Nezávazná poptávka
Konfigurovat fotovoltaiku

Některé společnosti dávají nerealistické sliby ohledně výnosů z domácích solárních panelů.

Některé společnosti dávají nerealistické sliby ohledně výnosů z domácích solárních panelů.

Někteří poskytovatelé se snaží přesvědčit o výhodnosti prodeje přebytku elektrické energie do sítě. Tato tvrzení však již nejsou platná. Podrobné výpočty ukazují, že prodej energie do sítě nedává příliš smysl,“ varoval Luděk Lošťák ze společnosti Zero Living, která se specializuje v této oblasti.
 
Někdy se zdá, že výpočty na papíře jsou správné. Ale co když slunce nesvítí tak intenzivně? Co když jsou stromy na zahradě, které zastiňují dům? V takových případech by si lidé měli sami pokácet stromy. Říkáme jen to, co lidé chtějí slyšet – že na tom nejen ušetří, ale i vydělají,“ přiznal anonymně jednatel jedné z nově vzniklých firem, která se dříve zabývala přeprodáváním energie a nemovitostmi.
 
Lidé a mnoho montážních firem také nezohledňuje, že v dané lokalitě nemusí být možné připojení domácí fotovoltaiky k distribuční síti z kapacitních důvodů, a to buď vůbec nebo až v pozdější fázi. Dokonce i když je fotovoltaika připojena, distributoři ji odpojují při vysokých výkonech, protože nemají kam směřovat velké přebytky elektřiny.
 
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) opakovaně upozorňuje, že mnoho instalací fotovoltaických systémů má předimenzované výkony, které nemusí dosahovat očekávaných úspor.

Luděk Lošťák shrnul, že domácí fotovoltaika je smysluplná, pokud je správně dimenzována na spotřebu konkrétní domácnosti a pokud je možné využít akumulaci energie do baterií, nabíjení hybridních vozidel nebo elektroaut.

Luboš Vrbata z fotovoltaické divize společnosti DZ Dražice připomněl, že přebytky elektřiny lze také využít pro ohřev teplé vody. Nicméně, mnoho dodavatelů se spoléhá na to, že zájemci o fotovoltaické systémy nevyhodnocují podrobně výběr komponent a nezaměřují se na jejich kvalitu.
Zaujal Vás článek? Sdílejte ho na sociálních sítích

Doporučené články

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru